czapka rowerowa

5 najpiękniejszych miejsc na Śląsku, które możesz zwiedzić na rowerze

Co prawda za nami już połowa wakacji, jednak wciąż zostało jeszcze dużo czasu na to, by zwiedzić najatrakcyjniejsze miejsca na Górnym Śląsku. Oczywiście na rowerze! Jeśli wiesz, że nadchodzący weekend będzie słoneczny, zaplanuj rowerową wycieczkę do jednego z wielu pięknych miejsc na Śląsku. Bo Śląsk to nie tylko smog i kopalnie. To także piękne lasy, zieleń i ścieżki rowerowe, które pozwolą ci odkryć skarby południowej Polski. Czas więc wsiadać na rower i ruszać w drogę!

  1. Lasy Rudzkie

Pierwszą naszą propozycją są Lasy Rudzkie. Historia tego miejsca wiąże się nierozerwalnie z obecnością na tych terenach zakonu cysterskiego, który pojawił się tam w połowie XIII wieku. Lasy Rudzkie to miejsce pełne pamiątkowych kamieni, pomników i miejsc kultu religijnego. Ścieżki leśne utrzymane są w bardzo dobrym stanie, a ich mnogość pozwala za każdym razem obierać nową trasę.

  1. Pogoria

Pogoria to tak naprawdę kompleks czterech zbiorników wodnych, wokół których znajduje się przestrzeń do wypoczynku, pieszych, ale i rowerowych wycieczek. Jezioro Pogoria powstało w 1943 roku i mimo upływu wielu lat, cały czas jest utrzymywane w bardzo dobrym stanie. Rowerowe wycieczki, ale też odpoczynek nad brzegiem wody może przynieść wiele przyjemności osobom dorosłym, ale też dzieciom.

  1. Park Śląski

Mówi się, że Park Śląski to zielone płuca Górnego Śląska. Park znajduje się na pograniczu trzech miast: Chorzowa, Katowic i Siemianowic Śląskich. Na jego terenie znajduje się wesołe miasteczko, zoo, planetarium, skansen, stadiony piłkarskie oraz duża ilość rzeźb. Jest to jeden z największych parków miejskich w Europie. Wycieczka rowerowa do Parku Śląskiego dostarcza wielu atrakcji.

  1. Pszczyna

To, co najbardziej przyciąga rowerzystów do Pszczyny to Park Zamkowy, Rynek oraz czerwony szlak rowerowy, który swój początek ma w Katowicach. Pszczyna zwana jest „Perłą Górnego Śląska” i niewątpliwie ma na to wpływ największa atrakcja architektoniczna, czyli Zamek w Pszczynie. Zamek powstał w XI lub XII wieku i jest aktualnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce. Warto po wycieczce rowerowej w Pszczynie zrobić sobie krótki odpoczynek na zwiedzanie.

  1. Paprocany

Jezioro Paprocany to atrakcja turystyczna Tychów. Będąc tam, można się poczuć jak nad morzem. Woda, las, plaża i molo – wypoczynek w tym miejscu może być wyjątkowo relaksujący. Ścieżki rowerowe ciągną się przez rozległe tereny. Ciekawym przystankiem na trasie jest Zameczek Myśliwski w Promnicach.

Czapka rowerowa, koszulka, kurtka – jak przygotować się do trasy?

Jeśli już wybierzesz cel swojej podróży i sprawdzisz trasę, którą pokonasz, czas na skompletowanie niezbędnego na wycieczkę ekwipunku. W twoim plecaku koniecznie powinna znaleźć się butelka wody oraz przekąska. Weź ze sobą pieniądze, jeśli planujesz kupić coś po drodze lub zwiedzić konkretne atrakcje turystyczne.

Pamiętaj o odpowiedniej odzieży. Podstawą jest dobrej jakości koszulka rowerowa. Jeśli przed tobą do pokonania będzie wiele kilometrów, warto mieć koszulkę rowerową, która odprowadzi wilgoć na zewnątrz. Dzięki temu będziesz się czuć komfortowo, niezależnie od tego, jak wysoka temperatura będzie panowała na zewnątrz.

Pogoda może być zmienna, dlatego w twoim plecaku powinna się znaleźć też kurtka rowerowa. Będzie niezastąpiona w czasie nieco chłodniejszego dnia lub w sytuacji, kiedy spadnie przelotny deszcz.

Musisz też pamiętać o ochronie głowy. Jeśli dbasz o swoje bezpieczeństwo, koniecznie załóż kask rowerowy (gorąco do tego namawiamy!). Pod kaskiem powinna się znaleźć czapka rowerowa. Jeśli nie jesteś zwolennikiem kasku, mimo wszystko załóż czapkę, ponieważ ochroni ona twoją głowę przed słońcem.

Wiesz już, gdzie warto udać się na wycieczkę rowerową. Nie pozostaje nic innego, jak spakować swój plecak, odpowiednio się ubrać i wsiadać na rower! Życzymy mocnych wrażeń i mnóstwa atrakcji po drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *