buty narciarskie dla dzieci

Buty narciarskie dla dzieci

Sezon narciarski trwa w najlepsze. Jednak część osób jeszcze nie szaleje na stokach i właśnie kompletuje sprzęt – dla siebie i swoich dzieci. Jeśli do nich należysz, to koniecznie sprawdź jak wybrać odpowiednie buty narciarskie dla swoich pociech. Wbrew pozorom nie jest to sprawa łatwa, bo od butów zależy to, czy pierwsze zjazdy będą początkiem, czy może końcem przygody z nartami.

Online czy na miejscu?

Jeśli doskonale znasz model i rozmiar, możesz bez obaw wybrać zakupy online. Tym bardziej, że pożądane buty mogą być dostępne tylko w internecie, lub ich cena w sieci będzie dużo niższa. Jeśli jednak nie masz gotowego pomysłu, to zdecyduj się na zakupy stacjonarne. A przynajmniej na stacjonarne przymiarki. Chyba że masz dużo czasu i możesz jego część poświęcić na ewentualne odesłanie butów, jeśli okażą się nieodpowiednie.

Jak wybierać rozmiar butów narciarskich dla dzieci?

Nie ma uniwersalnej rozmiarówki. Ta w butach narciarskich może różnić się od tej w zwykłych. Poza tym, nawet pomiędzy producentami narciarskiego sprzętu mogą występować różnice. Może i nieznaczne, ale i tak sprawią, że spotkasz się z trudnościami w tym zakresie.

Najlepiej więc za każdym razem sprawdzać tabele rozmiarów konkretnego producenta. Jeśli nie chcesz, że twoje dziecko przymierzało jednorazowo nieskończoną liczbę butów, możesz posłużyć się wkładką z najwygodniejszych butów, które nosi na co dzień. Ewentualnie możesz obrysować stopę dziecka i przygotować tekturowy szablon. Jeśli któreś z nich będzie pasować, to stópka też się zmieści. Ważne, żeby mieć świadomość koniecznego zapasu – skarpety też swoje zajmują.

Większy rozmiar – buty na dłużej?

Zastanawiasz się, czy kupić buty, które będzie można używać dłużej i w związku z tym rozważasz zakup większych? Zrezygnuj z tego pomysłu. Buty narciarskie nie mogą być ani za luźne, ani za ciasne. Lepiej kupić buty na jeden sezon, a potem je odsprzedać, niż narażać dziecko na nieprzyjemności. Przy czym poczucie dyskomfortu będzie spośród nich najmniej problematyczną.

Za to nie ma przeciwwskazań, żeby kupić buty, które będą regulowane. Dzięki temu faktycznie zmniejszymy coroczne wydatki na sprzęt. Tylko pamiętaj, żeby przed każdym sezonem sprawdzić, czy buty dalej pasują.

dzieci na nartachModel butów

Rozmiar to jedno, ale przy wyborze butów liczy się znacznie więcej. W związku z tym upewnij się, że przed zakupem wszystkie elementy z poniższej listy są odhaczone.

Flex

Jeśli już jeździsz, to wiesz, że buty narciarskie mają wskaźnik sztywności – flex. Odpowiedni dla początkujących będzie niższy wskaźnik flex. Mniej sztywne buty co prawda nie nadają się do jazdy ekstremalnej, ale na początku będą idealne, bo do nich stopa szybciej się przyzwyczai. Z czasem, jeśli są postępy w jeździe, możesz decydować się na zakup butów twardszych.

Klamry

Jeśli to możliwe, nie kupuj butów z jedną klamrą. Oczywiście, są takie rozmiary, w których uświadczenie butów z dwiema klamrami graniczy z cudem. Niemniej, jedna klamra zwykle nie jest wystarczająca, żeby odpowiednio ustabilizować stopę. Najlepiej sięgać po trzy klamry na butach, ewentualnie dwie.

Cholewka

Cholewka buta nie może być za wysoka, bo jest duża szansa, że będzie mocno uciskać podczas jazdy. Poza tym, powinna pozwalać na przyjmowanie odpowiedniej pozycji. W związku z tym towarzystwo przy wyborze butów kogoś, kto na nartach umie jeździć (zakładając, że ty nie umiesz), może być bezcenne. Niezależnie od tego, dla kogo wybieramy buty.

Szerokość buta i wysokość podbicia

Właściwa szerokość buta powinna być już ustalona razem z rozmiarem. Gdyby jednak but uciskał po bokach, trzeba poszukać czegoś szerszego. Tak samo jeśli chodzi o wysokość podbicia. Informacje na stronach producentów o treści „szeroki” lub „wąski”, mogą być bardzo nieprzydatne.

Indywidualne dopasowanie butów narciarskich

Kiedy już nie ma żadnych butów, które okazałyby się idealne, możemy zdecydować się na to, żeby indywidualnie dopasować buty, które są mimo wszystko najlepsze. Takie dopasowanie pozwala na termiczne poszerzenie buta i – również termiczne – dopasowanie wkładki, która będzie odzwierciedlać kształt stopy.

Pamiętając o tych kwestiach, na pewno dobierzesz odpowiednie buty. Jeśli rozważasz kupno butów używanych, sprawdź dokładnie te same parametry. Oczywiście pamiętaj też o tym, żeby upewnić się, że buty również wewnątrz są w dobrym stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *