Historia nart – część pierwsza

Czy wiecie, że narty są starsze od koła? Według różnych doniesień, mają od 8 do nawet 12 tysięcy lat! Dzisiaj postaramy się krótko przedstawić rozwój sposobu korzystania z nart i technologie, które temu rozwojowi towarzyszyły. Historia nart jest naprawdę fascynująca i warto ją poznać niezależnie od tego, czy się na nich jeździ.

Początki – Rosja i Chiny

Według archeologów, pierwsze narty, czy też raczej obiekty, które je przypominały, pochodzą z Rosji, z 6000 roku przed naszą erą. Jednak może się okazać, że po raz pierwszy wykorzystano narty 4000 lat wcześniej. Wszystko przez malowidła, które odkryto w regionie Xinjiang, czyli na terenie Chin.

Skandynawskie odkrycia

Mimo tych znalezisk, narty najczęściej kojarzymy ze Skandynawią. I bardzo słusznie – to właśnie stamtąd pochodzi najwięcej doniesień o wykorzystywaniu ich jako środka transportu. W norweskiej gminie Rødøy znaleziono prymitywne rzeźby datowane na 5000 rok przed naszą erą. Przedstawiały narciarza z jednym kijkiem.

Pierwszą nartę pochodzącą ze Skandynawii odnaleziono na szwedzkim torfowisku, ale dotąd nie wiadomo, ile tak naprawdę ma lat. Badacze szacują, że przedział czasu, w którym mogła być wykorzystywana to od 4500 do nawet 2500 roku przed naszą erą. Za to udało się znaleźć narty w Finlandii, pochodzące najprawdopodobniej z 3245 roku p.n.e.

Pozostałości na Grenlandii

Ślady po pierwszych narciarzach prowadzą także do Grenlandii. Właśnie tam znaleziono narty z 980 roku. Część osób uważa, że to pamiątka po wikingach, ale inni uważają, że to nieprawda, bo w pobliżu nie znaleziono innych desek. Więc albo jakiś wiking zapuścił się samotnie w te tereny, albo właścicielem nart był ktoś inny.

Najnowsze znaleziska z 2014 roku

3 lata temu, w 2014 roku dokonano najświeższego odkrycia. Właśnie wtedy z góry lodowca w norweskim Reinheim wyłoniły się długie na 175 centymetrów i szerokie na 14,5 narty. Ten model miał nawet skórzane wiązania! Odkrywcy uważają, że deski mogą mieć 1300 lat. Są młodsze od wcześniejszych znalezisk, ale dłuższe o 60 centymetrów i szersze o 5. Więc pokazują nam, jak na przestrzeni lat zmieniała się budowa nart.

Pierwsza wzmianka na piśmie

Warto też opowiedzieć o Xenophonie, który był pisarzem i dowódcą wojskowym w starożytnej Grecji. To właśnie on pozostawił po sobie pierwszą pisemną wzmiankę o nartach. Udało mi się to dzięki wyprawie do Skandynawii, w której brał udział.

Nowe zastosowanie

W tamtym czasie narty były przede wszystkim środkiem transportu. Zakładano je w czasie polowań, bo pozwalały na szybsze poruszanie się. O tym mówią nawet nordyckie mity, bo z nich bóg Ullr i bogini Skadi wypatrywali zwierzyny właśnie na nartach.

Jednak na inne zastosowanie nie trzeba było czekać tak długo, jakby się mogło wydawać. Jeszcze w średniowieczu, norweski król Harald Srogi, uznawał narty także za świetną rozrywkę dla arystokracji. W czasie jego panowania, pod królewskim patronatem, organizowano wyścigi na nartach i zakłady o to, kto pierwszy znajdzie się na mecie.

O historii narciarstwa w kolejnych stuleciach, wiemy niewiele. Za to o przełomowych wydarzeniach z XVIII i XIX wieku będziemy wspominać następnym razem.

historia nart

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *