deski snowboardowe burton

Historyczne osiągnięcie polskiej drużyny skoczków na Igrzyskach Olimpijskich

Wczoraj (19.02.2018) polscy skoczkowie narciarscy zdobyli brązowy medal w konkursie drużynowym. Do tej pory, w historii Igrzysk Olimpijskich żadna drużyna Polaków nie zdołała znaleźć się na podium w kategorii skoków narciarskich, a więc tym samym obecny skład dokonał historycznego osiągnięcia.

Historyczne osiągnięcie

Polska reprezentacja w składzie: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Maciej Kot i Stefan Hula we wczorajszym konkursie skoków narciarskich na Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu uplasowała się na 3 miejscu. Mimo, że nie zdobyli złota radość z odniesionego wyniku była równie wielka, szczególnie że do tej pory w tej dyscyplinie nie udało się to żadnej z naszych  drużyn. Należy jednak wspomnieć także, o wielkich zwycięzcach tego konkursu czyli Norwegach, a także drużynie niemieckiej,  która uplasowała się na drugim miejscu.

Walka o drugie miejsce

Walka, o jak najwyższą pozycję trwała do samego końca. Po pierwszej serii skoków polska reprezentacja znajdowała się na drugim miejscu, jednak o ostatecznym wyniku przesądziła seria druga. Wtedy Stoch i reprezentujący Niemcy Wellinger wykonali skoki na taką samą odległość, jednak to ten drugi uzyskał wyższe noty za styl. W ten sposób Polacy skończyli na trzecim miejscu tracąc do srebrnego medalu jedynie 3,3 punktów.

Radość z medalu

Zarówno trener drużyny, jak i sami skoczkowie określili swój występ dobrze, zaznaczając, że dali z siebie wszystko. Polscy kibice również byli zadowoleni, ponieważ wiele lat czekali na ten sukces. Poza tym na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w skokach narciarskich mamy także złoto zdobyte prze Kamila Stocha w konkursie indywidualnym. Po wczorajszych zmaganiach sam Prezydent Duda złożył na Twitterze gratulacje polskiej reprezentacji.

Co dalej?

deski snowboardowe burtonTen konkurs był ostatnim dla polskich skoczków podczas Igrzysk Olimpijskich Pjongczang 2018. Już dzisiaj o godzinie 11:00 wezmą oni udział w ceremonii medalowej, natomiast do kraju wrócą w czwartek. Złoty medalista, Kamil Stoch przyznał, że korzystając z chwili wolnego chciałby zobaczyć zmagania Big Air, czyli nowej snowboardowej konkurencji olimpijskiej.

Ile polscy skoczkowie zarobili na Olimpiadzie w Pjongczangu?

deski snowboardowe burtonNagrodą za zdobycie medalu oprócz ogromnej wdzięczności kibiców są także pieniądze. I to nie małe. Zajęcie odpowiedniego miejsca na Igrzyskach Olimpijskich wiąże się z comiesięcznie wypłacaną do końca życia określoną kwotą w postaci emerytury olimpijskiej. Są tylko dwa warunki, które należy spełnić. Po pierwsze medalista olimpijski musi ukończyć 40 rok życia, a po drugie w momencie osiągnięcia określonej granicy wieku nie może być czynnym sportowcem. Wysokość nagrody pieniężnej dla olimpijczyka uzależniona jest od zajętego w konkursie miejsca, a także rozróżniona ze względu na indywidualne lub drużynowe osiągnięcie. Dlatego też Kamil Stoch z Igrzysk w Pjongczangu wróci bogatszy o 157 5oo złotych (120 000 zł za złoty medal indywidualny i 37 500 za brąz w konkursie drużynowym). Natomiast pozostali koledzy z drużyny liczyć mogą na 37 500 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *