Jak zacząć jeździć na deskorolce? Kilka rad dla początkujących

Mówi się, że jazda na desce nie jest skomplikowana do momentu, aż zapragniemy wykonywać triki. Zanim jednak dojdziemy do wyższego poziomu jazdy, musimy wiedzieć jak rozpocząć swoją przygodę z deską. Wyjaśniamy, co powinien wiedzieć początkujący deskorolkarz.

Wybierz dobry skateshop online lub sklep stacjonarny

Pierwsze, co powinien zrobić początkujący deskorolkarz to kupić dobrą deskorolkę. Wybór deski nie powinien być dziełem przypadku. Warto wybrać dobry skateshop online lub udać się do sklepu stacjonarnego, w którym specjalista doradzi, jak wybrać deskę dopasowaną do umiejętności. Przeglądając każdy skateshop online, można zauważyć, że na rynku dostępne są różne deski. Warto o każdej z nich co nieco wiedzieć.

Przede wszystkim należy poznać budowę deskorolki. Sklep internetowy zajmujący się sprzedażą kompletnych deskorolek zazwyczaj ma w swojej ofercie poszczególne ich części. Deskorolka składa się z decka, kółek oraz traków, które łączą dwa pierwsze elementy. Dlaczego deskorolka jest sprzedawana też w częściach? Ponieważ profesjonalni deskorolkarze bardzo często decydują się na samodzielne złożenie deski, by stworzyć deskorolkę adekwatną do ich umiejętności i trików, jakie będą chcieli na niej wykonywać.

Rodzaje deskorolek: klasyczna, longboard i fiszka

Na rynku dostępne są deskorolki klasyczne, czyli modele o zaokrąglonych końcach. Ten typ deskorolki jest polecany osobom początkującym oraz tym, którzy nie chcą na desce wykonywać skomplikowanych trików.

Kolejnym rodzajem deski jest longboard. Jest przeznaczona do bardzo szybkich zjazdów, dlatego polecana jest profesjonalistom. Longboard może mieć długość nawet 130 cm!

Przeciwieństwem longboardu jest tzw. fiszka. Jest to krótka deskorolka kształtem przypominająca rybę, która służy do jazdy po mieście. Najczęściej wykonana jest z tworzyw sztucznych.

Od czego zacząć jazdę na deskorolce?

Początkujący deskorolkarz pierwszy raz powinien postawić stopę na desce na terenie płaskim, na którym z łatwością będzie można poćwiczyć odpychanie. Przedstawiamy style odpychania:

  • regular: lewa noga jest z przodu, prawa z tyłu. Odpychamy się prawą nogą;

  • goofy: prawa noga jest z przodu, lewa z tyłu. Odpychamy się lewą nogą;

  • mongo regular: lewa noga jest z przodu, prawa z tyłu. Odpychamy się lewą nogą;

  • mongo goofy: prawa noga jest z przodu, lewa z tyłu. Odpychamy się prawą nogą.

Osoba początkująca powinna zdecydować się na styl regular lub goofy. Przednią nogę należy ustawić między środkiem deski a jej nosem (jeśli postawimy ją zbyt blisko, deska może przechylić się w przód). Następnie ustawiamy drugą nogę z tyłu, lekko zginamy nogi w kolanach i łapiemy balans. Po chwili można zacząć odpychać się tylną nogą.

Skręcanie na deskorolce

Skręcanie na desce to nic innego jak przenoszenie ciężarku ciała z palców na pięty. Jeśli chcemy skręcić w lewo, zwiększamy nacisk z tej właśnie strony. Analogicznie postępujemy w przypadku skrętu w prawo. Dodatkowym ułatwieniem będzie jednoczesne balansowanie ciałem.

Hamowanie

Najczęściej stosowanym stylem hamowania jest mocne naciśnięcie tyłu deski, aż ta podniesie przód do pionu. Warto jednak wiedzieć, że każdy skateboarder sam wypracowuje sobie najwygodniejszą technikę zatrzymywania.

Jak zabezpieczyć się przed upadkiem?

Każdy początkujący deskorolkarz musi się liczyć z tym, że w czasie nauki jazdy na desce będą zdarzać się upadki. Należy się do nich odpowiednio przygotować, by wyjść z jak najmniejszymi obrażeniami. Obowiązkowo powinniśmy zaopatrzyć się w kask. Dodatkową ochronę stanowią ochraniacze na łokcie oraz kolana.

By z nauki jazdy na desce wyjść bez szwanku, należy też wiedzieć, jak upadać. Absolutnie nie można w czasie upadku wyciągać rąk w celu podparcia się – takie działanie może się skończyć złamaniem. Jeśli już upadać, to tylko na jak największą powierzchnię ciała, czyli np. na bok. Innym sposobem na zmniejszenie siły upadku jak kucnięcie – wtedy nasze ciało pokona mniejszą drogę do zetknięcia się z ziemią.

1 thought on “Jak zacząć jeździć na deskorolce? Kilka rad dla początkujących”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *