pierwszy rower dla dziecka

Uczymy dziecko jeździć na rowerze

Zaszczepienie miłości do dwóch kółek jest bardzo proste, podobnie łatwe jest także zupełne zniechęcenie młodego adepta sztuki prowadzenia roweru do jazdy na długie lata. Rower daje wolność, możliwości, samodzielność i niezależność, nawet jeśli mówimy o pierwszym rowerze dla dziecka. Podkreślenie tego elementu jest bardzo ważne. Do tego dochodzi prędkość, którą większość dzieci zazwyczaj lubi. Ponadto, rower to także możliwość na wyrwanie się z osiedlowego podwórka i okazja do zwiedzania, ciekawy sposób na miłe spędzenie wakacji, kończąc na takich elementach, które dostrzegają starci kolarze- możliwość budowania kondycji, koordynacji, pracy nad własnym ciałem, a także głową

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Pewnie każdy z nas ma swoje wspomnienia z pierwszego kręcenia korbą. Tłumaczenia rodziców na zasadzie „jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz”, „raz nauczone zostaje na całe życie”, „duże koła najlepsze”, „mały rower skuteczniejszy”. W gruncie rzeczy nie ma zasady- prawdą jest zapewnienie dziecku maksimum poczucia bezpieczeństwa i oparcia, obecności, cierpliwości i czasu.

Proces kształcenia równowagi u każdego człowieka jest różny, i abstrahując od roweru samo kształcenie równowagi i wyczucia pracy ciała budujemy od pierwszych dni naszego życia. Logiczne jest, że im szybciej będziemy dziecko uczyć równowagi na rowerze tym może zając to trochę więcej czasu. Wszystko zależy od tego, jak dziecko szybko się uczy, każde jest inne- z tego względu logiczne wydaje się, że nie ma jednego przepisu na nauczenie dziecka jazdy na rowerze.

Jak wspomnieliśmy na początku, najważniejsze jest zapewnienie dziecku maksymalnego poczucia bezpieczeństwa. Zadbajmy o odpowiednie miejsce do nauki jazdy- płaskie, z dala od ruchliwej drogi czy ścieżki rowerowej, na uboczu. Ponadto, warto zwrócić uwagę na nawierzchnię, idealne są skoszone łąki lub trawniki- ziemia dobrze amortyzuje upadki. Choć pewnie wielu z nas do tej pory posiada żwir pod skórą. Ponadto, na początku wyposaż malucha w ochraniacze na łokcie i kolana, a także kask. Im szybciej zaszczepisz w nim obowiązek noszenia kasku tym lepiej na przyszłość.

Aby oswoić dziecko z prędkością najlepiej zacząć od fotelików rowerowych, a także rowerków biegowych. W jednym z postów pisaliśmy o znanej i lubianej przez rodziców marce rowerów dziecięcych Puky. Zapraszamy do artykułu, w którym znajdziesz prezentację kilku modeli- Rowerek Puky- wybrane modele

Rower biegowy to idealne narzędzie do nauczenia dziecka równowagi. Nisko osadzone siodło pozwala na stały kontakt dziecka z ziemią i stabilność podczas jazdy. Później stopniowo dołączamy pedały i naukę równoczesnego pedałowania, kierowania i skupiania wzroku na tym co przed, a nie pod. Malucha na początku nauki pedałowania warto podtrzymywać na kijku. Wbrew pozorom nawet po tym jak nauczy się utrzymywać równowagę na rowerze biegowym proces ten trzeba będzie powtórzyć przy klasycznym rowerze, jednak nauka będzie o wiele szybsza.

Nie proponujemy zakupu przystawek sztywnych- jasne jest to dobra rozwiązanie, kiedy chcemy dziecko zabrać ze sobą na rower i nie mamy pewności czy nadąży. Pamiętaj, że dziecko jadąc na rowerze zawsze musi być zamknięte w kolumnie lub jechać przodem. Standardowym obrazkiem na naszych drogach są dzieci wygięte na metalowym pałąku w pozycji prawie poziomej. Wybierając sztywne rozwiązanie dopasuj wysokość przyłączenia w taki sposób, aby wygodna i bezpieczna jazda byłą możliwa.

Alternatywnie, można zawsze zwrócić się w stronę starej szkoły i dać dziecku dodatkowe koła i stopniowo (Stopniowo!) regulować wysokość ich osadzenia, w taki sposób, aby na końcu stanowiły one już tylko podparcie alternatywne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *