Zimowe Igrzyska Olimpijskie

Podsumowanie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu

W niedzielę 25 lutego 2018 roku zakończyły się 23 Zimowe Igrzyska Olimpijskie, których tegorocznym gospodarzem była Korea Południowa. Przez ponad dwa tygodnie cały świat spoglądał na zmagania sportowców w różnych dyscyplinach. Igrzyska Olimpijskie to wielkie sportowe widowisko, które za każdym razem wywołuje wiele emocji. Także w tym roku oglądaliśmy zarówno łzy radości, jak i smutku. Cała impreza nie obyła się bez politycznych podtekstów oraz mniejszych i większych kontrowersji, jednak nie zdołały one przyćmić sportowego ducha zawodów.

Rekordy i historyczne osiągnięcia

Zimowe igrzyska olimpijskiePjongczang 2018

Podczas tegorocznych Zimowych Igrzysk Olimpijskich ustanowiono wiele rekordów i historycznych osiągnięć. Jednym z nich jest fakt udziału w zawodach rekordowej liczby państw. W tym roku aż 92 kraje wystawiły swoich reprezentantów do zimowych zmagań, co sprawiło, że w Igrzyskach wzięło udział prawie 3000 sportowców z całego świata. Polska reprezentacja liczyła 61 osób, co także stanowiło największą do tej pory liczbę naszych sportowców na ZIO. Do historii przejdzie również udział takich państw, jak Ekwador, Erytrea, Kosów, Malezja, Nigeria czy Singapur, które w 2018 roku po raz pierwszy uczestniczyły w zmaganiach ZIO. Niemałą sensacją był nigeryjski duet startujący w bobsleju, który tym samym został pierwszą afrykańską drużyną w tej dyscyplinie.

Klasyfikacja medalowa

Zawodnicy z całego świata brali udział w 102 konkurencjach składających się na 15 dyscyplin i zdobywając tym samym 307 medali. Najwięcej krążków zdobyli Norwegowie, którzy Pjongczang opuścili z aż 39 medalami. Niemały wkład do tego sukcesu miała norweska biegaczka narciarska Marit Bjoergen, która na tegorocznych Igrzyskach zdobyła 5 medali. Tym samy zajęła ona prowadzenie w kwalifikacji wszech czasów pod względem miejsc na podium. Do tej pory reprezentantka Norwegii ma na swoim koncie aż 15 olimpijskich medali, w tym 8 złotych. Natomiast w przypadku Polski nie były to zbyt udane zawody. Z Zimowych Igrzysk Olimpijskich polscy zawodnicy wrócili jedynie z 2 medalami, które zdobyte zostały przez naszych skoczków narciarskich. Jedak mimo braku dużej liczby zwycięstw i w tym przypadku dokonane zostało historyczne osiągnięcie, ponieważ pierwszy raz w historii polska reprezentacja stanęła na podium w konkurencji drużynowych skoków narciarskich. W ten sposób zdobyliśmy brąz, który po złocie Kamila Stocha w skokach indywidualnych był drugim medalem. W ostatecznej kwalifikacji Polska znalazła się dopiero na 20 miejscu, natomiast za ulokowaną na pierwszej pozycji Norwegią znalazły się Niemcy z 31 medalami oraz Kanada, która zdobyła 29 krążków.

Emocjonujące wydarzenia

Tegoroczne Zimowe Igrzyska Olimpijskie przyniosły wiele emocjonujących historii, które zostaną zapamiętane na długo. Jedną z nich było uczestniczenie, po raz pierwszy od 30 lat, zawodników z Korei Południowej i Północnej pod jedną flagą. I mimo, że był to jedynie symboliczny gest, to obudził on wśród niektórych nadzieję na poprawę stosunków między pozostającymi w ponad półwiekowym konflikcie państwami. Innym wydarzeniem, które nie odbiło się bez echa była decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Chociaż została ona podjęta przed Igrzyskami, to jej efekty widoczne były w czasie ich trwania. Decyzja, o której mowa dotyczyła wykluczenia Rosji z ZIO w Pjongczangu ze względu na aferę dopingową. Dlatego też, rosyjscy sportowcy, którzy przeszli testy antydopingowe mogli wziąć udział w Igrzyskach startując, jako Olimpijscy sportowcy z Rosji, a nie jej reprezentanci. W związku z tym zawodnicy z Rosji występowali pod flagą olimpijską, a kiedy dwukrotnie zdobyli złoty medal odsłuchali hymnu olimpijskiego.

Ceremonia zamknięcia

Zimowe Igrzyska OlimpijskieW niedzielę 25 lutego 2018 roku o 11:25 polskiego czasu odbyła się ceremonia zamknięcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Wygaszono olimpijski ogień, a flagę olimpijską przekazano organizatorowi następnych ZIO, które odbędą się w 2022 roku w Pekinie. Przemarsz sportowców podczas zamknięcia był zupełnie inny od tego w czasie otwarcia Igrzysk. Na początku płyta została zapełniona przez chorążych ze wszystkich biorących udział w zawodach państw, a następnie, bez podziału na narodowości, w centrum znaleźli się wszyscy uczestnicy Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Oprócz defilady sportowców podczas imprezy miejsce miała część artystyczna, ukazująca kulturę Korei Południowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *