Rower dla nastolatka

Rower dla nastolatka

Przyszedł czas, by kupić dziecku pierwszy rower z prawdziwego zdarzenia? Być może zastanawiasz się, jaki rodzaj jednośladu wybrać, jaka średnica kół będzie najlepsza oraz ile warto przeznaczyć na podobny cel. Dowiedz się, na co zwracać szczególną uwagę podczas dokonywania wyboru oraz poznaj nasze dwie propozycje uniwersalnych jednośladów w przystępnej cenie.

Pierwszą kwestią do rozważania przy wyborze roweru dla nastolatka jest rodzaj jednośladu. Jeszcze do niedawna nie było żadnych wątpliwości. Popularne były rowery górskie – i takiego pragnął każdy junior. Obecnie wybór jest większy, zmieniła się również moda i inne są preferencje nastolatków. Rower MTB ciągle jest jednym z najczęściej wybieranych. Warto zdecydować się na „górala”, jeśli dziecko będzie jeździć nim na wycieczki w różnorodnym terenie. MTB sprawdzi się nie tylko w górach, ale również w parkach, w lesie, nadaje się też do jazdy po mieście.

Jeżeli nastolatek lubi długie wycieczki i marzy o samodzielnych rowerowych wyprawach, można zdecydować się na rower turystyczny lub crossowy. Jednoślady tego typu lepiej radzą sobie na asfalcie dzięki węższym oponom. Mają mniej sportowy charakter od MTB i są trochę bliższe rowerom miejskim. Rowery turystyczne posiadają dodatkowe wyposażenie, które sprawdzi się podczas wycieczek.

Jeśli dziecko dojeżdża rowerem do szkoły, można zastanowić zakupem roweru miejskiego. Modne holenderki są atrakcyjną propozycją dla dziewczyn – ale nie tylko. W dużych metropoliach rower miejski to codzienność.

Następną kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę, jest średnica kół. Jeśli nastolatek osiągnął już wzrost powyżej 160 cm lub najprawdopodobniej niedługo go osiągnie, można zakupić rower z kołami o średnicy 28 cali. Nie warto wówczas wybierać małego jednośladu, z którego dziecko szybko wyrośnie. Jeśli jednak nastolatek jest drobniejszy lub też jest dopiero zaczyna rowerową przygodę, warto rozważyć zakup roweru 26”. Takie jednoślady pozwalają na łatwiejsze wsiadanie i zsiadanie, ich zaletą jest też mniejsza masa i większa manewrowość. Jazda może być zatem po prostu łatwiejsza. Dla nastolatków i dzieci poniżej 145 cm wzrostu odpowiednie są rowery z kołami 24”.

Rower dla nastolatka, dwie propozycje

KROSS HEXAGON 2.0 26 2019

Shimano MF-TZ21
Shimano MF-TZ21

Jeśli wspólnie z nastolatkiem podjęta została decyzja o zakupie roweru 26”, propozycją godną uwagi jest model HEXAGON 2.0 26 2019 od Kross. Jest to rower o lekko turystycznym usposobieniu, terenowy, jednak przystosowany również do jazdy po asfalcie. Geometria ramy zapewnia utrzymanie podczas jazdy komfortowej pozycji bez mocnego, sportowego pochylenia. Model wyróżnia między innymi wyższej klasy tylna przerzutka Shimano Altus RD-M310, wytrzymałe dźwignie hamulcowe Shimano, wolnobieg Shimano MF-TZ21 oraz klasyczne manetki Shimano ST-EF41 na 21 biegów.

Merida Matts 6.10-V 2018

Druga propozycja to rower górski 28” dla nastolatków lubiących terenową jazdę i sport. Model z męską ramą i szerokimi oponami doskonale radzi sobie na szlakach, leśnych ścieżkach, ale nadaje się również do jazdy po mieście. Model wyróżnia się wyjątkową lekkością dzięki zastosowaniu nowoczesnego stopu aluminium stosowanego w przemyśle lotniczym. Merida poddaje go również dodatkowemu hartowaniu, stosując podwójnie cieniowane lekkie sztywne rury.

Oprócz sprzętu warto również pamiętać o odpowiedniej odzieży. Koszulka rowerowa, spodenki z wkładką, rękawiczki, sportowe buty czy kask to podstawa wyposażenia młodego kolarza.

1 thought on “Rower dla nastolatka”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *