rowery elektryczne

Rower elektryczny – co musisz o nim wiedzieć?

Rowery elektryczne na rynku powszechnie dostępne są już od kilku lat i z roku na rok zainteresowanie nimi wzrasta. Kupno roweru elektrycznego na pewno nie wiąże się z małym wydatkiem, jednak ludzi przyciągają możliwości, jakie on daje. Czym więc dokładnie są rowery elektryczne? Jakie są ich podstawowe wady i najważniejsze zalety? Czy warto kupić tego typu sprzęt? Sprawdźmy!

Kiedy i jak powstały rowery elektryczne?

Pierwsze prototypy rowerów elektrycznych powstawały już w XIX wieku. Najbardziej znany model opatentował Ogdeon Bolton Junior w 1895 roku. Przez wiele następnych lat powstało wiele ciekawych rozwiązań dotyczących rowerów elektrycznych, jednak przełom nastąpił dopiero w 1946 roku. Jessie D. Trucker opatentował silnik z wewnętrzną zębatką oraz ze zdolnością do wolnoobiegu. To właśnie te rozwiązania są wykorzystywane we współczesnych modelach rowerów elektrycznych.

Jak działa rower elektryczny?

Działanie roweru elektrycznego jest bardzo proste. Akumulator napędza silnik, który nie może mieć większej mocy niż 250 W. W przepisach jest zapisane, że jeśli moc silnika będzie większa niż 250 W, to nie mówimy o rowerze elektrycznym, tylko o motorowerze. Silnik, który jest zamontowany w rowerze elektrycznym nie działa sam i nie pracuje za człowieka, tylko ułatwia mu pedałowanie. Większość rowerów jest wyposażona w czujniki momentu obrotowego, które zwiększają moc silnika, jeśli rowerzysta jedzie pod górkę. Natomiast, jeśli rowerzysta nie pedałuje lub osiąga prędkość powyżej 25km/h, silnik automatycznie sam się wyłącza. Akumulator w rowerach jest wyjmowany, ponieważ trzeba go ładować. Czas samej czynności jest różny w zależności od modelu i waha się od 45 minut aż do 10 godzin. Wydajność rowerów elektrycznych także jest bardzo różna. Najsłabsze pozwalają pokonać około 30 km, a najlepsze nawet 120 km i więcej.

Zalety roweru elektrycznego

Rowery elektryczne, jak każdy inny jednoślad, posiadają zarówno dobre, jak i nieco słabsze strony. Niewątpliwą zaletą jest możliwość dość szybkiego i sprawnego poruszania się w dużych miastach, gdzie codzienne życie utrudniają korki. Zamontowany silnik pozwala na oszczędzanie sił podczas jazdy. Przemieszczanie się rowerem elektrycznym jest znacznie tańsze w eksploatacji niż jazda pojazdami spalinowymi. Kolejną zaletą jest ładowanie akumulatora, do którego nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu – wystarczy dostęp do prądu. Rowery elektryczne mogą być również idealnym rozwiązaniem dla osób starszych, które z różnych względów nie mogą korzystać z tradycyjnych jednośladów. Dzięki wspomaganiu jazdy, nawet dosyć spory podjazd można na nich pokonać bez większego wysiłku.

Wady roweru elektrycznego

Oprócz niewątpliwych zalet, jakie posiada rower elektryczny, posiada on także kilka wad. Bardzo dużym minusem, na jaki zwracają uwagę wszyscy kupujący, jest waga roweru. Akumulator, silnik oraz cały dodatkowy sprzęt wpływa na to, że rowery elektryczne są nawet o 6 kg cięższe niż tradycyjne jednoślady. Średnia waga roweru elektrycznego wynosi nawet 22 kg. Będzie to duże utrudnienie zwłaszcza dla osób, które muszą po przejażdżce wnieść rower na piętro. Akumulator zamontowany w rowerach elektrycznych, ma również swoją określoną żywotność, dlatego należy liczyć się z tym, że po kilku latach intensywnej eksploatacji, będzie go trzeba wymienić. Akumulator rozładowuje się szybciej także w niższych temperaturach. Nie trzeba się jednak od razu zniechęcać. Nie oznacza to, że będzie trzeba kupować nowy rower co kilka miesięcy. Zazwyczaj akumulatory trzeba naładować przynajmniej kilkaset razy zanim zacznie powoli słabnąć ich wydajność. Rowery elektryczne są również znacznie droższe niż klasyczne rowery, co należy wziąć pod uwagę planując zakup.

Rower elektryczny nowy czy używany?

Przedział cenowy nowych rowerów elektrycznych jest ogromny. Na rynku dostępne są już modele za 1500 zł, ale także i za 6 czy 8 tysięcy. Specjaliści uważają, że za dobry elektryczny rower należy wydać od 3 do 4 tysięcy. Nie jest to mało, więc możesz skusić się na rower elektryczny używany. Pamiętaj jednak, że im niższa cena, tym bardziej zużyty jednoślad, a właściwie jego silnik i akumulator. Nie warto kupować rowerów starszych niż trzy letnie oraz należy dokładnie sprawdź, czy wszystkie jego podzespoły są sprawne. Warto to zrobić przed zakupem zarówno nowego modelu, jak i używanego.

Rower elektryczny – czy warto?

Na to pytanie trzeba odpowiedzieć sobie samemu. Wszystko zależy od naszych oczekiwań oraz wymagań. Rower elektryczny jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą dojeżdżać do pracy w dużych miastach, ponieważ dzięki temu omijają korki, a sama droga nie jest tak męcząca, jak w przypadku tradycyjnych jednośladów. Należy również rozważyć czy zakup roweru elektrycznego jest na naszą kieszeń i czy faktycznie chcemy korzystać ze wspomagania podczas jazdy. Rowery elektryczne to niewątpliwie ciekawe i nowoczesne rozwiązanie w świecie jednośladów, które mogą dostarczyć nam zupełnie nowych doznań podczas jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *