sprzęt narciarski dla dzieci

Sprzęt narciarski dla dzieci – jaki wybrać, na co zwracać uwagę

Wybór odpowiedniego sprzętu dla dzieci wcale nie jest rzeczą prostą. Nie wystarczy zwracać uwagi tylko na to, żeby rzeczy były odpowiednio mniejsze od naszych. Trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników. Są one uzależnione między innymi od wieku dziecka i jego umiejętności. Nie przedłużajmy już – zapoznaj się z poniższą listą i sprawdź, czy sprzęt, który masz lub dopiero planujesz kupić, jest właściwy dla twojej pociechy.

Narty

Początki nauki jazdy na nartach przypadają zwykle między trzecim a piątym rokiem życia. To jest uzależnione od ogólnej sprawności dziecka, więc powinno pozostać indywidualną decyzją rodziców. W wyborze nart najważniejsze jest to, żeby proces nauki ułatwiały, a nie utrudniały. Tym samym powinny się dobrze prowadzić.

Długość nart

Jeśli dziecko zaczyna swoją przygodą z narciarstwem, powinno mieć narty krótkie. Jazda na zbyt długich może sprawić, że zamiast zabawy, zjazdy okażą się udręką. Pierwsze narty nie powinny być sięgać wyżej niż do pachy. Przyjmijmy, że optymalna długość pierwszych nart to 30 centymetrów mniej, niż wynosi wzrost dziecka.

Dzieci, które dobrze sobie radzą, mogą jeździć na deskach tylko trochę krótszych, niż ich wzrost – 10 centymetrów będzie w sam raz.

Jeśli kupisz narty „na zapas”, czyli wiele dłuższe, licz się z tym, że dziecku będzie po prostu niewygodnie i nie będzie się dobrze bawić. Oszczędności można poszukać w inny sposób – są sklepy, które za niewielką dopłatą pozwalają na przedsezonową wymianę zeszłorocznych nart na te o właściwej długości. Można też poszukać wypożyczalni sprzętu.

Przy nastolatkach możemy brać pod uwagę narty jak dla osób dorosłych. Z jedną różnicą – powinny być one bardziej elastyczne i trochę lżejsze.

Taliowanie

Narty dla dzieci powinny być dość głęboko taliowane. Wszystko po to, żeby ułatwić poruszanie się na stoku, w tym przypadku przede wszystkim chodzi o skręcanie. To tyczy się właściwie wszystkich nart dziecięcych, niezależnie od ich długości.

Buty

Przy butach musimy wziąć pod uwagę jeszcze więcej rzeczy, bo rozmiar to nie wszystko. Listę kryteriów doboru butów narciarskich opisywaliśmy ostatnim razem. Przy butach dla dzieci należy pamiętać, żeby stabilizowały stopę i zapewniły maksymalny komfort jazdy. Musisz więc wziąć pod uwagę m.in. długość, szerokość i sztywność butów. Jednak na tym lista się nie kończy, więc zerknij na poprzedni tekst, ze szczegółowym omówieniem tej kwestii.

sprzet narciarski dla dzieciWiązania

Wiązania łączą nartę z butem, tym samym stają się kolejnym, bardzo ważnym elementem sprzętu. Właściwie dobrane i wyregulowane muszą idealnie trzymać buty z jednej strony, a z drugiej otworzyć się w razie upadku lub innego niebezpieczeństwa. W związku z tym bierze się pod uwagę skalę DIN, która określa siłę, z jaką trzeba działać na wiązanie, żeby pozwoliło na odpięcie buta od narty. W wiązaniach dziecięcych taka skala to od 0,5 do 7 DIN. Żeby wybrać wartość odpowiednią z tego przedziału, bierze się pod uwagę takie kwestie, jak wzrost, waga, wiek i umiejętności.

Kijki

Dzieci młodsze niż 6 lat w ogóle nie powinny korzystać z kijków, bo mogą zrobić krzywdę nie tylko sobie, ale też innym.

Starsze dzieci mogą jeździć z kijkami i zasada jest taka sama, jak u dorosłych. Przy wyborze kijka odwracamy go talerzykiem do góry i łapiemy zaraz pod nim. Jeśli nasze ramię z przedramieniem tworzą kąt prosty, to wszystko jest w porządku. Gdyby nie tworzyły i nie byłoby innej możliwości, to lepiej jest wybrać kijek ciut krótszy niż dłuższy, bo będzie mniej przeszkadzał.

Kask

Przy kasku trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, żeby nie zakładać go na czapkę. Wyściółka jest wystarczająco ciepła. Zakładanie kasku na czapkę, który może się z niej w czasie upadku zwyczajnie zsunąć, jest bezsensowne.

Kask dla dziecka musi być bardzo dobrze dopasowany do rozmiaru głowy. Dobrze jest kupić kask, który będzie można wyregulować. Rozmiar podany na stronie producenta może się różnić od rzeczywistego. Dobrze jest więc przymierzyć kask zanim dokonamy zakupu, żeby potem nie mieć problemów ze zwrotami.

Gogle

Gogle chronią przed promieniami słońca, jego odbiciem od śniegu. Poza tym ich ochrona dotyczy też śniegu, który pada i wypada spod nart innych osób. Gogle kupuj zawsze z kaskiem – niekoniecznie w tym samym czasie, ale po prostu miej przy sobie kask, żeby móc sprawdzić, czy gogle się pod nim zmieszczą. Kask nie powinien spychać gogli w dół.

Wiemy, że jest w tym tekście wiele oczywistości. Jednak, jak wszystkim, rodzicom też zdarza się popełniać błędy. Jeszcze przed sezonem sprawdź, czy masz wszystko na liście i czy sprzęt twojego dziecka jest bezpieczny. Nie zapominaj też o tym, że chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę – i twoją i twojego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *