Pochmurny dzień i puzzle Batman

Trzy sposoby na dobrą zabawę w ponure dni

Zdarzają się takie dni, które z całą pewnością nie zachęcają nas, ani naszego dziecka do wyjścia na zewnątrz. Niezależnie od panującej pory roku, pogoda potrafi nas niejednokrotnie zaskoczyć. Nagłe podmuchy zimnego wiatru, ulewny deszcz, burza śnieżna, czy szarość mglistego wieczoru z całą pewnością nie stanowią dobrego tła dla zabawy na świeżym powietrzu. Najchętniej też, zamiast odważyć się na wyjście z naszego bezpiecznego i cieplutkiego domu, schronilibyśmy się w objęciach koca z kubkiem gorącej herbaty w dłoni. Chociaż dla dorosłych taki stan rzeczy stanowi rozwiązanie idealne, dzieci mogą okazać się być bardzo niezadowolone z naszego lenistwa. Dlatego też, zamiast skazywać nasze pociechy na samotną zabawę, lepiej przyłączyć się do wspólnej rozrywki. W końcu nie ma nic lepszego niż zabawa klockami, gry planszowe, czy puzzle. Batman, Autka, a nawet Kubuś Puchatek mogą także towarzyszyć nam w tej przygodzie. Oto trzy sposoby na udany dzień w domu, gdy za oknem szaleje nieprzyjemna pogoda.

Kreatywne kolorowanki

Jeśli za oknem panuje naprawdę ponura pogoda, a w domu nie ma zbyt wiele miejsca na wspólne harce, warto zarezerwować nieco miejsca na stole i przygotować dziecku kącik małego artysty. Kolorowanki Wystarczy naprawdę niewiele – kolorowanki lub czyste kartki papieru, kredki, markery, a nawet długopisy. Wszystko to, co jest w stanie kreślić, mazać oraz zostawiać ślad na niezamalowanej przestrzeni papieru. Kreatywność nie musi w tym przypadku ograniczać się jedynie do kolorowania wskazanych przez książeczki, czy Ciebie kształtów. Zainteresuj dziecko sztuką za pomocą konkursu na najlepsze odwzorowanie istniejącego już obrazu, albo wspólnie twórzcie plany zawiłego królestwa za siedmioma wzgórzami lub miasta przyszłości, w którym ludzie i samochody unoszą się w powietrzu. Aktywnie wspomagaj dziecko w procesie twórczym, podpowiadając oraz tworząc swoje własne kreacje tuż obok. Pamiętaj też o tym, aby po wspólnej zabawie rozdać nagrody za najlepszy rysunek, serwując pyszne kakao z bitą śmietaną.

Buduj miasta i twórz scenariusze

Kolejnym sposobem na zorganizowanie wspólnego czasu, gdy za oknem widać jedynie kolory szarości, jest zabawa posiadanymi przez Twoje dziecko klockami oraz zabawkami. Odśwież nieco swoją pamięć i cofnij się do czasów własnego dzieciństwa. Zachęć dziecko do wspólnego rozplanowania miasta na dywanie jego pokoju. W tym celu możecie wykorzystać wszystko to, z czego da się zbudować niewielkie budowle – drewniane klocki, lego, kartonowe opakowania lub elementy innych zabawek. Czynność dopasowywania, pozornie nie pasujących do siebie części, przypominać będzie nieco puzzle. Batman, Barbie, postacie z Disneya będą w tym wypadku pełnić rolę mieszkańców waszego miasta. Rozplanuj z dzieckiem scenariusz wydarzeń tak, aby zbudowaną przez was miejscowość spotkało coś niezwykłego. To nie jest takie trudne! Uwolnij swoją kreatywność i zainspiruj swoje dziecko własnym doświadczeniem. W końcu do przeprowadzenia scenariuszu tej zabawy, możesz swoje własne wspomnienia. Dalekie podróże, wypady na wakacje, codzienne spotkania z dawnymi kolegami czy zakończenie szkoły – każda z Twoich historii będzie dla Twojego dziecka wyjątkowa.

Zabawa w miasto

Układaj puzzle – Batman, księżniczki Disneya i inne postacie

Są takie bajki, za którymi Twoje dziecko zapewne szalenie przepada. Co więcej, gdyby każdego dnia panowałaby pogoda niesprzyjająca zabawie na zewnątrz, pewnie prosiłoby Cię o ciągłe ich odtwarzanie na telewizorze. Jednak tym razem, nie idź na łatwiznę i nie pozostawiaj dziecka samemu sobie, wpatrzonego w szklany ekran. Rozwiązaniem, które łączyć będzie wspaniałą rozrywkę dla was obojga, jak również pozwoli na zabawę z ulubionymi bohaterami dziecka, stanowią w tym przypadku puzzle. Batman, Superman, postacie z filmu Auta, czy też księżniczki Disneya, z chęcią pomogą zapełnić wolny czas w każdy pochmurny i deszczowy dzień. Wystarczy jedynie, że zaopatrzysz się w pudełko wybranych przez Ciebie puzzli, proponując swojemu dziecku udział w tworzeniu kolorowego obrazka.

Puzzle - Batman, Peppa i inne

Pamiętaj jednak, aby dobrać odpowiednie puzzle względem wieku Twojej pociechy oraz zaproponować ułożenie obrazka przedstawiającego daną scenę ze znanej dziecku bajki. Na przykład puzzle „Batman vs. Superman” będą doskonałe dla nieco starszych chłopców, zaznajomionych z tematyką superbohaterów. Świnka Peppa natomiast, będzie dobrym wyborem dla nieco młodszych dzieci, które znają tę różową bohaterkę i chętnie śledzą jej przygody. Warto także wspomnieć o tym, iż zabawa puzzlami rozwija u dzieci umiejętność skupienia uwagi, planowania działań, jak również mobilizuje je do o wiele większej wytrwałości. Wspólne układanki, wpłyną pozytywnie na relacje z dzieckiem. Tym bardziej, jeśli wynik naszych wielogodzinnych zmagań uroczyście zawiśnie na ścianie lub zostaną rozdane nagrody za wytrwałość, pod postacią pysznej pizzy z podwójnym serem.

Rusz głową!

Przedstawione powyżej sposoby na spędzanie wspólnego czasu, gdy za oknem szaleje naprawdę nieznośna pogoda, stanowią jedynie skrawek tego, na co możesz się w takim wypadku zdecydować. Pragnąc poświęcić nieco chwil swojemu dziecku, a równocześnie też podjąć próbę odwiedzenia go od otaczającego go zewsząd świata elektronicznych gadżetów, wystarczy sięgnąć wgłąb własnych wspomnień z dzieciństwa. Przypomnij sobie jak spędzało się wtedy czas oraz jakie zabawy były tymi najidealniejszymi do odgonienia ogarniającej Cię nudy. Nie pozwól, aby wolny wieczór spędzić na bezczynnym oglądaniu telewizji – rusz głową i zachęć do tego Twoje dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *