skateboard sklep

Jak wybrać deskorolkę dla dziecka?

Jazda na deskorolce to sport nie tylko dla zbuntowanych nastolatków, którzy szukają sposobu na aktywny wypoczynek w mieście. To aktywność, która przekonała do siebie niejednego dorosłego, a ci coraz częściej przekonują do deski swoje dzieci. Dorośli coraz częściej szukają więc pierwszej deskorolki idealnej dla swoich pociech. Jak w takim razie wybrać deskorolkę dla dziecka?

Rodzaje deskorolek

Przed wyborem konkretnej deskorolki należy sprawdzić, jakie jej rodzaje dostępne są na rynku. Różnią się one między sobą nie tylko kształtem, ale też długością, szerokością, rodzajem kółek czy terenem, na którym sprawdzają się najlepiej.

Jedną z popularniejszych desek jest klasyczna deskorolka. Ta charakteryzuje się tym, że najlepiej sprawdza się do jazdy po ulicach i chodnikach. Wypośrodkowane parametry, czyli kółka nie za twarde, ani nie za miękkie oraz średnio sztywne traki będą dla początkujących, małych deskorolkarzy o wiele łatwiejsze w opanowaniu.

Kolejnym dostępnym modelem deski jest ta kryjąca się pod nazwą cruiser. Jej parametry sprawiają, że najlepiej sprawdza się na ulicy. W desce typu cruiser tył jest ścięty niemal pod kątem prostym, natomiast przód jest w kształcie spiczastego dzioba. Deska nie nadaje się do wykonywania trików, służy raczej do bezpiecznej jazdy na płaskiej powierzchni. Ogromną zaletą jest dobrze skrętny przedni trak, który pozwala na łatwiejsze manewrowanie deskorolką.

Longboard – te długie (niektóre modele mogą mieć nawet 2 m długości) i nieco węższe deski nadają się do zjazdów i slalomów z góry. Miękkie kółka w tych modelach umożliwiają rozpędzenie do się znacznych szybkości, dlatego nie są polecane mniejszym dzieciom ze względów bezpieczeństwa.

Longboard

Deski, które najlepiej sprawdzają się w przypadku dzieci to fishboardy, które znane są pod nazwą fiszki. Ich nazwa wywodzi się od specyficznego kształtu, który przypomina rybkę. Są to krótkie deskorolki o dużych i miękkich kołach. Odpowiedni profil deski oraz miękkie traki sprawdzają się w jeździe po ulicach i chodnikach.

Fishboard

Pierwsza deska dziecka – na jakie parametry zwracać uwagę?

Zdecydowanie najlepszą pierwszą deską każdego dziecka będzie niewielkich rozmiarów deskorolka kompletna typu fiszka. Ich najważniejszą zaletą są duże i miękkie kółka, które mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy. Kółka radzą sobie z mniejszymi przeszkodami na drodze jak kamienie czy piach, dzięki czemu dziecko może uchronić się przed niespodziewanym zatrzymaniem się deski. Miękkość kółek dodatkowo amortyzuje wstrząsy i pochłania drgania, co pozytywnie pływa na bezpieczeństwo stawów skokowych i kolanowych.

kółka

Kolejnym ważnym elementem jest sama deska, a mianowicie jej szerokość i długość. Dla maluchów wybierajmy deski o wymiarach 45 x 13 cm, natomiast dla dzieci starszych modele w rozmiarze 75 x 20 cm. Deska powinna być wyprofilowana i posiadać wcięcia mniej więcej w połowie, co znacznie ułatwi dziecku manewrowanie kierunkiem jazdy. Deska musi być możliwie jak najlżejsza, dlatego powinna być wykonana z plastiku i musi mieć podkład antypoślizgowy (np. wypukłe wzorki), który zapewni stabilność nogom i uchroni przed ich ześlizgiwaniem się z powierzchni deski.

Ostatnim istotnym elementem są łożyska, które odpowiadają za płynność, ale też szybkość jazdy. Im wyższą klasę posiadają, tym większą prędkość może osiągnąć deskorolka. Dla dzieci młodszych należy wybierać deskorolki z łożyskiem ABEC3, natomiast starszym dzieciakom można kupić modele z łożyskami ABEC5.

łożyska ABEC5

Ile kosztują dziecięce deskorolki? Sklep internetowy Kosmos oferuje deski w bardzo atrakcyjnej cenie. Ten skateboard sklep gwarantuje najlepszej jakości deskorolki nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże w wybraniu idealnej deski dla swojego dziecka, natomiast w razie jakichkolwiek pytań, zawsze można się zwrócić z prośbą o pomoc do obsługi sklepu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *